More

Bedfordshire County Golf Union

Welcome to Bedfordshire Ladies County Golf Association

Welcome to Bedfordshire County Golf Union

Latest news

County Week Results Leaderboard

Monday 18th June 2018

Results from East Region County Week
Read More...

Beadlow win Junior Inter Club

Saturday 9th June 2018

A team from Beadlow Manor comprising Harry Lake, Jamie Gibbons and Hayden Black narrowly beat a John'O Gaunt team of Daniel Haugh, Rachel George and Bradley Williams. The winning team will represent Bedfordshire in the National final at Huddersfield GC in September.
Read More...

Georgia Staroscik is the Women's County Champion for 2018

Monday 14th May 2018


Read More...

Congratulations to Luca Thompson

Friday 11th May 2018

Congratulations to Luca Thompson from Pavenham Park GC on winning the Bridgestone Chase Your Dream Trophy (East Region) which was held at Bedford & County GC on Wednesday 9 May.
Read More...

Jenifer Tocha and Louise Baxter wins the Sue Paterson Salver for 2018

Monday 7th May 2018


Read More...

4BBB Winners

Tuesday 17th April 2018


Read More...

Golf, Cake & Prosecco

Monday 16th April 2018

First of 4 events held at the weekend at The Bedford Golf Club
Read More...

Pavenham off to winning start in the Handicap League

Friday 6th April 2018

Despite all the recent wet weather the Handicap League got underway on Thursday. Pavenham opened up with a resounding win 7-0 against Beadlow Manor. Looks like they could be the ones to watch again this year! A big thank you to the Ladies of Aspley Guise who are rallying round to supply trolleys with Hedgehog wheels to their first opponents Dunstable Downs on Monday.

London Foursomes Matchplay

Thursday 29th March 2018


Read More...

Welcome to Bedfordshire Ladies County Golf Association

Welcome to Bedfordshire County Golf Union

Latest news

Beadlow win Junior Inter Club

Saturday 9th June 2018

A team from Beadlow Manor comprising Harry Lake, Jamie Gibbons and Hayden Black narrowly beat a John'O Gaunt team of Daniel Haugh, Rachel George and Bradley Williams. The winning team will represent Bedfordshire in the National final at Huddersfield GC in September.
Read More...

Seniors Cambridgeshire v Bedfordshire at St Ives GC

Tuesday 8th May 2018

Seniors led by Captain John start the season with a Win
Read More...

BCGU Under 18s Winners again

Monday 7th May 2018

Excellent performances all round in the first U18 League Match
Read More...

Brightman & Steele win 2018 County Foursomes

Monday 23rd April 2018

On the day Duncan became a grandad he and partner Rob, both members of Millbrook GC, stormed The Bedford course to win the first event of the year. Scoring a 150 they pipped aspiring youngster's George Garnham & Jack Manley by one shot.
Read More...

Bedfordshire wins BUT Trophy - Again!

Saturday 7th April 2018

The Bedfordshire U18 boys won the BUT Trophy for the fifth year in succession on Wednesday 4th April 2018 at The Millbrook.
Read More...

Stuart Goode Memorial Trophy

Sunday 1st April 2018

The second year of the Stuart Goode Memorial Trophy was won by the First Team
Read More...

Junior Order of Merit

Wednesday 25th October 2017

Aidan Abbott and Joel Gosling win Order of Merit
Read More...

Greg breezes to victory

Sunday 22nd October 2017

Strong winds made for very testing conditions on County Finals Day at Beds and County Golf club. Greg Osborne triumphed in the Scratch Knockout and The Bedford won the Club Handicap Knockout in it's inaugural year. In the mid-handicap final, the match was tied after 18 holes with and settled on the first extra hole when Josh Bamford sunk his birdie putt for a Leighton Buzzard victory.
Read More...

Bedfordshire Schools Scratch Championship

Tuesday 17th October 2017

Jack Manley claims Schools Championship
Read More...

COUNTY TROPHY WINNERS

TROPHY WINNERS


2018


CLUB

2017

CLUB

2016

CLUB

2015

CLUB

2014

CLUB

2013

CLUB

2012

CLUB

2011

CLUB

2010

CLUB


Janet Miller Trophy - 2nd Div Spring Meeting

Julia ThompsonBEDSheila FaireyBedfordshire
Sarah Bevan


MIL


Yvonne Richards


AG


Beryl Wood


LB


Anne Isaac

CM
Gwen Walpole

PP
Ann Wiles

SB
Lyn Allen

BDSHR

Lady Ludlow Cup - Championship Presented at AGM

Georgia StaroscikLBAnnabel PittsBM
Annabel Pitts

BM
Sally Shayler

BDSHR
Sally Shayler

BDSHR
Sally Shayler

BDSHR
Sophie Hillier

JOG
Sally Shayler

BDSHR
Laura Collin

JOG

County Cup - Knockout - match ahead of Championship  - 1st 4 Gross Scores in 2nd Div Spring Meeting

Linda HumphriesThe MillbrookLinda HumphriesThe Millbrook
Rachel Bryan

AG
Yvonne Richards

AG
Anita Isaacson

JOG
Sue Cribb

BDSHR
Margaret Osborne

LB
Ann Taylor

AG
Lyn Allen

BDSHR

Dalton Salver - Best Nett from 1st & 2nd Div Spring Meetings

Julia ThompsonBEDKatriona CloseSouthBeds
Stephanie Scott

AG
Yvonne Richards

AG
Clare Wilkie

AG
Sam Turnbull

BDSHR
Sophie Hillier

JOG
Alison Corke

JOG
Penny Fletcher

JOG

Lanaway Pictures - 36 Hole S/Ford - Best Aggregate Score



Sandra Gardner & Pauline AubigneJOG
Sally Shayler & Jenny Prior

BDSHR & B&C
Stephanie Scott & Sarah Jackson

AG
Jo Evans & Jacky Levinson

DD
Paulette Rodney & Beverley Fellows

BM
Anita Booth & Melanie Fortune

DD
Dawn French & Carolyn Waters

JOG
Jo Evans & Jacky Levinson

CAD

Lanaway Putter - Team of 4 (Seniors Championship)



Bedfordshire

The Bedford



Aspley Guise



Bedford & County



Bedford & County



Aspley Guise



Aspley Guise



Aspley Guise



Squires Cup -  Seniors Champion



Dawn FrenchJOG
Nikky Jackson

JOG
Nikky Jackson

JOG
Jocelyn Faris

B&C
Jocelyn Faris

B&C
Kitty Nulty

SB
Adrienne Lane

DD
Jocelyn Faris

B&C

Bond Trophy - Best Nett in either division for over 65s (Seniors Championship)



Dorothy Blackburn

Di Spinks

PP
Yvonne Richards

AG
Jean Ward

B&C
Lorna Harvey

JOG
Nita McCarthy

AG
Nita McCarthy

AG
Helena Walkington

AG

Coronation Medal Silver - 1st Div Autumn Meeting -  Best Nett



Alison KavanaghBED
Alison Kavanagh

BED
Lorain Ronis

CM
Anne Beckett

PP
Sophie Earls

JOG
Lucy Mills

WYB
Candy Uchiyama

PP
Louise Simons

BED

Coronation Medal Bronze - 2nd Div Autumn Meeting - Best Nett



Linda HumphriesThe Millbrook
Joan Newitt

BED
Val Cooper

JOG
Yvonne Richards

AG
Jackie Hammer

PP
Christine McDermott

SB
Heather Nolan

B&C
Judith Abraham

BED

Ampthill Cup - Best Nett Combined 2nd Div Spring & Autumn Meeting



Linda HumphriesThe Millbrook
Rachel Bryan

AG
Yvonne Richards

AG
Yvonne Richards

AG
June Barton

TIL
Yvonne Richards

AG
Gwen Walpole

PP
Heather Nolan

B&C

Antcliffe Bowl - Best Gross combined 1st Div Spring & Autumn Meeting



Katriona Close SouthBeds
Sophie Mills

JOG
Sally Shayler

BDSHR
Debbie Pollard-Barnes

LB
Dawn French

JOG
Sally Shayler

BDSHR
Sally Shayler

BDSHR
Fiona Cooper

B&C

Veterans Trophy - 1st & 2nd Div Autumn Meet  Best Nett Score Over 60s 



Shirley DarrahAG
Joan Newitt

BED
Val Cooper

JOG
Fran Eyre

BED
Julia Cottenden  

JOG
Cath Samsa

DD
Dawn Ashby

PP
Lesley May

JOG

Team Shield - 1st & 2nd Div Autumn Meeting - best 4 out of 6 scores



Aspley Guise

The Bedford



Bedfordshire






Dunstable Downs




The Bedford



John O'Gaunt



Pavenham Park



The Bedford



Championship Cup - Past Lady Captains Championship



Kate PriceDD
Sandra Gardner

JOG
Cally Hawker

CM
Cally Hawker

CM
Kitty Nulty

SB
Pauline Hulance

B&C
Jocelyn Farris

B&C
Heather Nolan

B&C

Carole Rose Trophy - Best Score Over 65 - Past Lady Captains' Championship



Kate PriceDD
Heddwen Molloy

AG
Kitty Nulty

SB
Vicky Astley

AG
Julia Cottenden  

JOG
Elaine James

AG
Helena Walkington

AG
Jane Firth

AG

Audrey Bradley Vases - 18 Hole 4BBB



Paulette Rodney & Christine McDermottSouthBeds
Becky Wilkinson & Kathy Shaw

CM
Jan Griffin & Brenda Swain

DD
Jackie Hammer & June Russell

PP
Anita Booth & Melanie Fortune

DD
Brenda Beard & Claire Mercer

BED
Lesley Lewin & Hilary Pearmain

JOG
Terry Brown & Diane Hall

JOG

Ward Wand Trophy - Scratch League - Presented at AGM



Aspley Guise

John O'Gaunt



Bedfordshire/Dunstable Downs

SHARED
John O'Gaunt



South Beds



John O' Gaunt



John O' Gaunt



Leighton Buzzard



Inter Club Shield - Shield Matches - Presented at AGM



Pavenham Park

Pavenham Park



Pavenham Park



Pavenham Park



Leighton Buzzard



John O' Gaunt



Pavenham Park



Caddington



Millenium Trophy Senior 2000  - Presented at AGM



Fran EyreBED
Pauline Hulance

B&C
Avril King

AG
Jacky Levinson

DD
Lesley Williams

MP
Mary Peilow

MP
Adrienne Lane

DD
Irene Abri

WYB

County Knock-Out Foursomes- Lanaway Vases- Presented at AGM



Kath Caiger & Jane BonnerPavenham Park
Brenda Gibbons & Louise Simons

BED
Sharon Stevens & Caroline Matthews

B&C
Pauline Hulance & Sam Turnbull

B&C
Chris Lawry & Heather Stephenson

PP
Louise Simons & Brenda Gibbons

BED
Jean Hoar & Anne Mooney

SB
Dorothy Blackburn & Diane Green

AG

Sue Paterson Salver - Lady & Junior Girl Foursomes



Bridie Quinn & Estelle KlausnerSout BedsCaitlin Thomas & Anita IsaacsonJOG
Chanel Fontaine-Geary & Bridie Quinn

SB
Cancelled



Charlotte McManus & Debbie Pollard-Barnes

LB
Not played



Augustine Vale & Averill Simpson

LB
Heather Nolan & Elena Tizzard

LB

County Mixed Champions



Annabel Pitts & Ben EvansBM & SBBethany Healey & Elliot SmithB&C
 Jack Hawksby & Annabel Pitts

MIL & BM
Duncan & Donna Steele


NOT PLAYED

Stephanie Duffy & Jack Leek



Laura Collin & Nigel Tarn



Yvette Bunker & Steve Barber



East Region Foursomes Champions



Annabel Pitts & Sophie HillierBM & JOG


Sally Shayler & Bridie Quinn

BDSHR & SB
Sally Shayler & Bridie Quinn (4BBB)

BDSHR & SB
Sally Shayler & Bridie Quinn

BDSHR & SB
Runners Up - Sally Shayler & Bridie Quinn

BDSHR & SB
Sally Shayler & Bridie Quinn

BDSHR & SB
Sally Shayler & Bridie Quinn

BDSHR & SB

East Region Junior Championship/Medal Final










Ashleigh Greenham

WEST ESSEX


Sophie Mills

WYB
Blaize Edmunds



Amber Ratcliffe



Junior County Champion



Georgia StaroscikLBAnnabel PittsBM
Annabel Pitts

BM
Annabel Pitts



Sophie Mills

JOG
Sophie Hillier

JOG
Katherine Carragher

JOG
Sophie Hillier

JOG

Junior Handicap Champion



Estelle KlausnerSBEstelle KlausnerSB
Caitlin Thomas

JOG
Eleanor Thomas

JOG
Annabel Pitts

BM
Bethany Healey

B&C
Annabel Pitts

BM
Bethany Healey

B&C

Bedfordshire Schools Champion








Annabel Pitts

BM
Freya Daniels (u 16)

CEDARS UPPER


Eleanor Thomas

BURGOYNE
Ella Ofstedahl

HARLINGTON UPPER
Sophie Hillier

JOG

Junior Past Captains Salver



Jess SporleJOGNatasha YesinkasDD
Eleanor Thomas

JOG

































Created by intelligentgolf version 10.1.2
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.